Prach – vše o něm a jak se ho zbavit

Jak dělíme vdechovaný prach?

 • Dřevěný prach – Vzniká při provádění pracovních činností se dřevem, zejména při jeho zpracování a obrábění.
 • Prach s nižší toxicitou – Nejčastěji práce s mramorem, vápencem nebo sádrou.
 • Křemičitý prach – Vystavování respirabilnímu prachu krystalického oxidu křemičitého představuje jednu z nejčastějších příčin onemocnění plic. Způsobuje zejména silikózu, ale i rakovinu plic.
 • Alergenní prach – Roztoči, pylová zrnka, plísně, alergeny domácích zvířat.

Prach rozdělujeme do několika kategorií (L , M , H) – podle úrovně nebezpečí, stejně tak rozdělujeme i na kategorie naše vysavače.

Kategorie prachu
Max. propustnost
Vhodné pro
Použití
L
≤ 1,0 %
Prach s hodnotami OEL (expoziční hodnota) > 1 mg/m³
Vápenný prach
Sádrový prach
M
< 0,1 %
Prach s hodnotami OEL ≥ 0,1 mg/m³ Dřevěný prach do max. 1200 W/50 l
Dřevěný prach (buk, dub)
Lakový prach
Keramický prach
Prach z plastů
H
< 0,005 %
Prach s hodnotami OEL < 0,1 mg/m³
Karcinogenní prach
Karcinogenní prach (olovo, uhlí, kobalt, nikl, dehet, měď, kadmium atd.)
Plísně, bakterie
Choroboplodné zárodky
Formaldehyd
Dále azbest
< 0,005 %
Prach s obsahem azbestu
Azbestový prach z akumulačních kamen nebo protipožárních stěn
Výbušné prachy
≤ 1,0 %
Prach z tříd v zóně 22
Papírový prach
Moučný prach
Kovový prach (např. hliník)

Naše vysavače KÄRCHER v kategorii L

Kategorie L představuje mírné riziko a neexistují žádná zvláštní opatření pro jeho eliminaci.
Vysavače Kärcher NT v této kategorii zahrnují:

 • Ochranu proti elektrostatickému náboji, ke kterému může dojít při vysávání suchého prachu, díky zemnícímu vodiči a vodivému příslušenství.
 • Integrovanou elektrickou zásuvku pro přímé zapojení elektrického nářadí do odsávače, s automatickým spuštěním, když je nářadí zapnuté
 • Vypínač vysavače 10 sekund po vypnutí připojeného nářadí, aby se z nástroje i hadice odstranil prach
 • Systém Tact pro samočistění filtru.
6 180 Kč

Díky novému plně automatickému čištění filtru zvládne náš vysavač pro vysávání mokrých a suchých nečistot 50/1 Tact Te M i hodně velké množství jemného prachu při současně garantované efektivnosti filtrace 99,9 procent. Pomocí senzory řízené elektronice se vysavač vždy postará o optimální čištění filtru a tím konstantně vysoký sací výkon.

9 910 Kč

Kvalitní vysavač pro vysávání mokrých a suchých nečistot střední třídy s poloautomatickým čištěním filtru. Mokro-suchý vysavač je vhodný pro různorodá použití, jak čištění interiérů vozidel, odstraňování hrubých nečistot a tekutin nebo také k vysávání strojů a zařízení.

33 640 Kč

Vysavače NT firmy Kärcher se systémem Tact² jsou kompletní systémy k likvidaci velkých množství jemného prachu, ale i hrubých nečistot a vody. Různými verzemi nabízí tato rodina vysavačů optimální řešení pro mnoho oblastí, u kterých je důležitý konstantní výkon sání: ve stavebnictví, potravinářství, automobilovém průmyslu a v průmyslu obecně.

Naše vysavače KÄRCHER v kategorii M

Kategorie prachu třídy M je považován za nebezpečný.

Vysavače kategorie M jsou vhodné pro vysávání prachu a nečistot z tvrdých dřev, kartonových materiálů, prachových částic z keramiky, cementu a cihelného prachu.

Vysavače Kärcher NT této kategorie zahrnují:

 • Všechny vlastnosti jako u kategorie L
 • Varovní signalizace při snížení sací úrovně, zablokování nebo plném zásobníku
 • Elektronická detekce filtrů a řízení průtoku vzduchu, vysavač funguje pouze tehdy, když je filtr správně nainstalován.
28 560 Kč

Díky novému plně automatickému čištění filtru zvládne náš vysavač pro vysávání mokrých a suchých nečistot 50/1 Tact Te M i hodně velké množství jemného prachu při současně garantované efektivnosti filtrace 99,9 procent. Pomocí senzory řízené elektronice se vysavač vždy postará o optimální čištění filtru a tím konstantně vysoký sací výkon.

22 990 Kč

Na stavbách a v dílnách vzniká každý den nebezpečný prach všeho druhu, který částečně proniká až do plic. Pomocí svého nového plně automatického čištění filtru odstraní náš kompaktní vysavač pro vysávání mokrých a suchých nečistot NT 30/1 Tact Te M doposud nedostižné množství jemného prachu při současně garantované efektivnosti filtrace 99,9 procent.

Naše vysavače KÄRCHER v kategorii H

Maximální bezpečnost- to jsou naše vysavače KÄRCHER třídy H.

Jsou schopni pohltit velké množství látek, přes bezpečných až po vysoce nebezpečné- karcinogenní – kterými například jsou: měď, plísně, azbestový prach, uhlí, olovo, apod.)

26 020 Kč

Extrémně kompaktní a vysoce mobilní vysavač vyhoví nejen vnějším rámcovým podmínkám, nýbrž je prověřen a certifikován pro prach třídy H. Díky inovativní nové dvojité filtraci lze jednak vysávat s bezpečnostním filtračním sáčkem nebezpečný prach, ale i velké množství méně nebezpečného prachu přímo do nádoby o objemu 30 litrů.

31 590 Kč

Vysavač je bez výjimky prověřený a certifikovaný pro veškerý prach třídy H, včetně azbestového prachu. Přispívá tím k tomu, aby bezpečně chránil uživatele a další zúčastněné osoby před zdravotními problémy. S novou dvojitou filtrací lze za použití bezpečnostního filtračního sáčku vysávat nejen zdraví škodlivý prach, ale i velká množství méně nebezpečného prachu přímo do nádoby.

Domácí prach můžete odstranit různými způsoby – vytíráním, smetením rukou, stíráním, houbou či koštětem. Velmi často prach pouze rozvíříte a učiníte jej vzdušným prachem. V tomto případě je vhodné pořídit si čističku vzduchu, která se postará o to, aby byl váš interiér co nejčistější.

V tomto případě pro Vás máme Kärcher – Čističku vzduchu AF 100

15 490 Kč

Čistička vzduchu, která pohltí prach, pyly, pachy, chemické plyny. Silný motor potřebuje jen několik minut pro zásobování místností do 100 m² svěžím a čistým vzduchem. Přitom je zařízení mobilní a lze s ním díky robustním kolečkům bez námahy pohybovat a přemístit ho do jiné místnosti.